• دهکده جهانی، امنیت غذایی، مزارع پرطلایی

کشتارگاه صنعتی طیور هما مرغ پرطلای مهاباد


در جهان پیشرفته امروز یکی از مراکز مهم خدماتی که در ارزش افزایی محصولات اصلی و فرعی، اشتغال زایی، تامین و ارائه فراورده‌های پروتئینی بهداشتی، امنیت غذایی، توسعه صنایع تبدیلی، صنعتی کردن بخش تولید پروتئین و از همه مهمتر توسعه و امکان بیشتر صادرات محصولات اصلی و فرعی حضور اجتناب ناپذیر دارند، کشتارگاه‌های صنعتی هستند. نقش کشتارگاه‌ها برای تامین پروتئین مورد نیاز مردم در حوزه تغذیه ای بسیار مهم و نقش این واحد‌ها در جهت تولید و عرضه گوشت با کیفیت برای مصرف کنندگان بر کسی پوشیده نیست. همچنین پیشرفت علم و تکنولوژی در صنایع کشتارگاهی این امکان را به وجود آورده است علاوه بر محصولات اصلی تولیدی، بلکه بتوان از فرآورده‌های فرعی آن‌ها نیز در جهت بالابردن ارزش افزوده محصولات تولیدی استفاده کرد.

هدف از تاسیس کشتارگاه‌های صنعتی، تهیه گوشت بهداشتی بدون هیچ آلودگی زیست محیطی، حمایت از تولید و مصرف کنندگان گوشت به لحاظ خرید و توزیع به موقع آن با قیمت‌های متعادل و مناسب، تنظیم بازار گوشت با اجرای سیستم تولید یکپارچه و استفاده از تاسیسات سردخانه ای در جهت تنظیم عرضه و تقاضا، رعایت اصول بهداشتی دامپزشکی در کشتارگاه و نقش مهم در پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، ‌می‌باشد.

از آنجا که توسعه اقتصاد غیر نفتی در کشور نمی‌تواند بدون مشارکت مردمی تحقق یابد، شرکت کیوان مرغ پر طلای مهاباد که خود را عضوی کوچک از جامعه مردمی ‌می‌داند، در راستای این اهداف مهم در خرداد ۱۳۹۳ اقدام به سرمایه گذاری و خرید کشتارگاه صنعتی هما مرغ نمود.

این شرکت با اجرای فعالیت‌های نوسازی و بهسازی با هدف استفاده از امکانات بالقوه و بالفعل موجود، تعمیر و تقویت جنبه‌های مثبت واحد، افزایش کارآیی و بهره وری و بازگرداندن حیات فعالیت به این مجموعه از طریق نصب و راه اندازی امکانات و تجهیزات جدید، روحی تازه به کالبد این کشتارگاه دمید. با تغییرات و اضافه کردن تجهیزات مدرن به این مجموعه ظرفیت این کشتارگاه از ۲۰۰۰ قطعه به 5000 قطعه در ساعت افزایش یافت.

 این کشتارگاه مجهز به دستگاه‌های تمام اتوماتیک کاملا بهداشتی شامل خط کشتار و اسکالدر، خط تخلیه املاح و احشا، چیلر و چلینگ روم، دارای بخش‌های مجزا برای بسته بندی و قطعه بندی گوشت است. همچنین در جهت نگهداری اصولی و بهداشتی، انباری دارای ۲ تونل انجماد به ظرفیت ۴۰ تن در روز و سردخانه زیر صفر به ظرفیت ۵۰۰ تن در این کشتارگاه ایجاد شده است.

این واحد برای بازیافت ضایعات حاصل از کشتار نیز مجهز به دستگاه‌های تبدیل ضایعات به پودر گوشت با ظرفیت سالانه ۱۰۰۰ تن می باشد.

وقتی مشتریان محصولی طیوری را خریداری، پخته و آن را برای خانواده خود سرو می کنند، انتظار دارند که دارای ظاهری مناسب بوده و طعم و مزه مطلوبی داشته باشد. چنانچه این خصوصیات با انتظارات مشتریان مطابقت نداشته باشد آن محصول به عنوان یک محصولی با کیفیت پایین شناخته خواهد شد. تطابق داشتن یا نداشتن یک محصول طیوری با انتظارات مشتری، به شرایط متنوع در مراحل تولید و رشد طیور از زمان نطفه دار شدن تخم تا مراحل تولید و فرآوری برای مصرف، بستگی دارد.

از آنجا که شرکت کیوان مرغ پر طلای مهاباد خود یکی از پیشروان صنعت یکپارچه تولید از ابتدای تولید (مرغ مادر، تخم نطفه‌دار کارخانه جوجه کشی، کارخانه خوراک و مزارع پرورش جوجه گوشتی) فعالیت دارد، با برنامه‌ریزی دقیق، استفاده از تجهیزات مدرن و اتکا به کارشناسان زبده در این بخش، تمام توان خود را در جهت عرضه محصول با کیفیت به کار برده است.

نمونه تولیدات این واحد شامل: مرغ گرم آماده طبخ، مرغ منجمد کارتنی، مرغ صنعتی چربی دار (مصارف کارخانجات سوسیس و کالباس)، ران و سینه، بال و گردن و پای مرغ ‌می‌باشد.

هم اکنون در این کشتارگاه به طور مستقیم برای 120 و غیر مستقیم 35۰ نفر ایجاد اشتغال شده است.

سایر واحدها

از شرکت